Komín podruhé 🏭
Vracím se opět k otázce výběru komínu. Z dosavadních informací mi zatím vyplynulo, že musím vybrat spotřebiče – tedy konkrétní krbovou vložku a plynový kotel a na základě jejich parametrů teprve vybrat komín.
No dobrá. Nejprve se obracím na projekt a následně si počítám tepelnou ztrátu domu ještě sám (na internetu lze dohledat různé kalkulačky a návody). Ta je důležitá pro určení potřebného výkonu spotřebiče. Hledám dále krbovou vložku o výkonu cca 8kW. Pár krbů jsem sice našel, jenže některý má průměr kouřovodu 150mm, některý 180mm, některý 200mm… No to mi moc nepomohlo. Obracím se na sílu sociálních sítí, kde mi bylo sděleno, že potřebuji výpočet spalinové cesty – ta mi pomůže přesně určit průměr a výšku komínu. Z té vyšlo, že učinná výška komína (od krbu) musí být 4m a průměr může být 200mm, což se bude hodit i z dlouhodobého hlediska kdybychom se rozhodli třeba použít jiný spotřebič s vyšším výkonem. Dle normy musí být komín minimálně 1m nad atikou, ale vzhledem k naší spalinové cestě bude muset být stejně spíše kolem 2m.
No dobrá – máme průměr a výšku. Teď ještě ten samotný komín vybrat.
Na trhu je poměrně široká škála komínů – jednak je zde mnoho výrobců, ale i materiálů a provedení. Komín může být například z betonových tvárnic nebo nerezový. Vložka může být klasická keramická nebo izostatická. Průduch může být jeden, dva a ještě s nebo bez větrací šachty. No šla mi z toho hlava kolem.
Po rychlém průzkumu je jasné, že nerezový komín je dražší než “stavebnicový”. Zároveň nerezový komín není úplně vhodný pro odvod spalin z plynového kotle jelikož není odolný vůči kyselému odpadu. Bude to tedy systém stavebnice.
Dále potřebujeme vyřešit napojení obou spotřebičů – tedy jak krbu tak plynového kotle. Tady jsem měl hromadu rozporuplných informací. Někteří dodavatelé navrhovali jednoprůduchový komín s větrací šachtou s tím, že větrací šachta se vyvložkuje a použije se pro odvod plynového kotle. Druhou variantou bylo použití dvouprůduchového komínu. Nakonec volím pro jistotu dvouprůduch s 200mm a větrací šachtou. Větrací šachtu pak použijeme pro kabeláž typu FVE či anténa čímž se vyhneme vytváření dalšího prostupu stropem.

Druhý průduch se pak vyvložkuje za pomocí distančních vložek a plastového potrubí pro plynové kotle podle zvoleného kotle (typicky 80mm).

http://www.ciko-komin.cz/kominova-objimka-ciko-distancni-160mm/
Poslední parametr byl úhel napojení kouřovodu. Na výběr je buď 90° “téčko” nebo 45°. Volím 45° jelikož by se měl lépe udržovat a má také přímočařejší průchod spalin.
