Rozměry 📏
Hned poté, co jsme vyřešili menší rozhodovací problém s typem stropu se objevila další, poměrně zásadní komplikace.
Pro potřeby projektové dokumentace a dotací potřebujeme projekt pro rekuperaci. Pro ten potřebujeme znát alespoň přibližné umístění rekuperační jednotky. Abychom toto místo mohli určit, potřebujeme znát půdorys suterénu, kde se bude nacházet technická mísnost. Půdorys suterénu však již podle naši první prohlídky vůbec neodpovídal původní projektové dokumentaci k domu. Bylo tedy nutné provést zaměření.
Domlouváme schůzku s makléřem, který ji ochotně (protože by vůbec nemusel) akceptuje. Pořizujeme potřebné vybavení – tedy obyčejné pásmo na měření (doporučuji mít delší než je nejdelší strana domu – v našem případě tedy volíme 20m) a laserový měřič (pořídil jsem nějaký obyčejný z Alzy za 700Kč) a vyrážíme na místo.
Nadzemní podlaží neměříme – není důvod – půjde k zemi. Za půl hodiny máme sklep přeměřený. (Zde doporučuji nezapomenout na detaily jako tloušťky stěn, výšky stropů, výšky parapetů či rozměry oken). Nakonec ještě pro jistotu přeměřujeme suterén zvenku.
Ručně čmárané rozměry překlápím do digitálního formátu a posílám architektovi na zpracování rozumně vypadajícího půdorysu.
Za několik desítek hodin dostáváme zprávu od architekta, že námi naměřené hodnoty se podstatně liší od našeho návrhu a tak bude potřeba relativně velká změna dispozice. Polil nás pot. “Projektant nás asi zabije”, pomysleli jsme si. Po několika kontrolách jsme však dospěli k tomu, že došlo k nedorozumění a mylně jsme započítávali do čistých rozměrů i zateplovací vrstvu obvodového zdiva, což dělalo rozdíl 20-40cm a poté jsme měli v původním návrhu šířku zdiva 25cm místo námi zvolených 17,5cm. Architekt tedy překreslil původní návrh půdorysu dle nově naměřených hodnot a i přesto, že odchylka byla +- 10cm (což jsme si mysleli, že bude zanedbatelné), tak se ukázalo, že bylo přeci jenom zapotřebí provést některé úpravy.
Kvůli menší šířce z jižní strany už by nezbylo místo na šatnu, příčku jsme tedy zrušili. Dále se zúžila chodba, kdy jsme po menším testu u nás doma shledali, že navržených 95cm bude dostačující. Naopak se zvětšil prostor pro sprchový kout a zádveří.
Po doladění všech těchto detailů a s připravenou aktualizací půdorysu bylo na čase spravit projektanta. Před několika dny jsem si zkoušel otevřít zpracované půdorysy v dwg formátu v CAD nástrojích a podle velmi krátké doby po kterou jsem si půdorys v programu proklikával se mi zdálo, že veškeré objekty a kóty jsou vytvořené manuálně – tedy člověk musí vytvořit linku, spočítat rozměr a dopsat ho tam. Je dost možné, že tomu prostě jenom nerozumím a dá se vše jednoduše vygenerovat, ale pokud by to skutečně bylo vše manuální a vzhledem k tomu, že již jsme od projektanta dostali několik nákresů půdorysu, střechy atd. mě polil pot podruhé. Naštěstí se ukázalo, že kóty se počítají automaticky, tak snad to nebude takový problém.
Shrnutí – při první vhodné příležitosti si zaměřte veškeré rozměry a to jak domu tak pozemku (nezapomenout na podstatné prvky jako vzdálenost domu od plotu, od studny, od bazénu, od silnice..), jak interiér tak exteriér, všechna podlaží a všechny výšky (strop, parapet, sokl…).
Určitě doporučujeme pořídit laserový měřič, kterým přeměříte (hlavně interiér – v exteriéru je laser špatně vidět) všechny místnosti rychle a snadno.
Nezapomeňte vždy zkontrolovat dodané podklady – například zkontrolovat rozměry půdorysu 🙂
Jak ukazuje náš příklad – nespoléhejte se pouze na projektovou dokumentaci či na katastrální mapu. Někdy může být realita podstatně odlišná od “černého na bílém” a to pak může stát hodně času a financí.