Voda a odpad 🚽
Začínáme s rozvody. První na řadě jsou odpady a voda (protože kabely se vyhnete jednodušeji než HT/PPR potrubím). Byli jsme se podívat na stavbě, kde natahali vodu v Alpexu, ale nakonec jsme šli cestou klasického PPR (už ale ani nevím proč – nejspíše protože s tím neměl náš instalatér zkušenosti).
Nejprve rozplánovat prvky – dřez, myčka, WC, umyvadla, sprcha, pračka, sušička… Je ale také třeba nezapomenout na všechny technologické výdobytky, které často potřebují někam odvést svůj kondenzát – například rekuperace, klimatizace, kotel, ale i komín.
Součástí této fáze je také výběr a montáž WC systému. Na tomto jsem strávil více času, než jsem myslel a než bych chtěl. Jde o to, že jsou systémy podle druhu montáže (na zeď, k zazdění, do SDK), pak různí výrobci dělají různé systémy, které nejsou vzájemně kompatibilní (Geberit, Grohe, Alka…) dále v rámci jednoho výrobce máte více typů, které spolu také nespolupracují (např. Geberit Delta x Sigma) a aby toho nebylo málo můžete si ještě vybrat různé hloubky systému – např. 8 a 12cm. A málem bych zapomněl například na odtah přímo z mísy nebo například spršku. Ano. Kombinací je opravdu hodně.
Po nějakém bádání, telefonátech s Geberitem a návštěvě koupelen Ptáček jsme se rozhodli pro následující:
- do koupelny Geberit Duofix Sigma 8cm
- a do samostatného WC Geberit Kombifix Sigma 12cm s odsáváním z mísy.
No a důvody: V koupelně bude předstěna, kterou jsme chtěli ideálně kolem 10cm – tak aby se do niky daly pohodlně položit různé lahvičky, ale zase aby stěna zbytečně neubírala prostor. Vzhledem k tomu, že se jedná o koupelnu, bude potřeba odsávání pro celou místnost, takže není třeba WC se samostatným odtahem. No a v neposlední řadě jsem volil stojící z toho důvodu, že příčka, do které by byl případně namontován je pouze 100mm Porfix a to se mi moc nezdálo i když většina lidí tvrdila, že by to mělo být v pořádku.
Na samostatném WC je na montáž k dispozici silná obvodová zeď, takže nebylo třeba volit stojící systém. Vzhledem k přítomnosti samotného WC nám byl doporučen odtah přímo z mísy napojený do rekuperace (jinak prý je vhodné použít to, nebo to a nekombinovat obojí, přičemž odtah z mísy je efektivnější). Místa je v této místnosti dost, takže volím klasickou hloubku 12cm. Nad modulem bude ještě podsvícená nika a pak skříňka až do stropu, tak ať se ten prostor dá dobře využít.
Oba systémy jsou od Geberitu z řady Sigma. Zezačátku jsem o jiném výrobci ani neuvažoval, ale postupně jsem se přece jen začal poohlížet např. po (Hans)Grohe z důvodu jiného uspořádání tlačítek (pod sebou), což mi přišlo jako fajn oživení oproti všedním “geberitím”. Nakonec ale zvítězila variabilita Geberitu, jelikož nabízel systémy dle našich požadavků (8cm, odsávání, montáž…). Typ Sigma jsem volil protože se patrně jedná o nejpoužívanější a nejprověřenější model, ke kterému by mělo být dostupné velké množství dílů a tlačítek.
Přemýšlel jsem také, zda moduly obezdít nebo udělat předstěnu ze sádrokartonu. Usoudil jsem, že bude jednodušší (a možná i spolehlivější?) použít opět porobetonové tvárnice. K uzšímu modulu Porfix 100mm a vyplnit 20mm XPS a k širšímu Porfix 150mm.
Ve sprše jsme pak chtěli podomítkovou baterii, takže bylo třeba umístit podomítkové těleso. Volili jsme základní modul od Hansgrohe, ke kterému je pak dostupné množství baterií.
Pro dostatek uložného prostoru na drogerii jsme sprchu ještě vybavili zapuštěnou nikou o rozměrech 80x25x10cm. Zvažovali jsme i LED podsvícení. Dle elektrikáře by to bylo v pohodě (pouze 12V), ale nakonec jsme od toho upustili, protože by to prý byl “cirkus” 😀