Jdeme vyrábět pokoje! 🎉

Nejprve očišťujeme podlahy od zbytků betonu a lepidla. Tohle se ukázalo jako fakt pěkná pakárna. Doporučil bych všem tedy všechny zbytky čerstvého betonu, malty či lepidla z podlahy ihned odstranit, protože pak na tom necháte ruce. 

Zamést a jde se na asfaltovou penetraci. Děláme přípravu pouze pod příčkami – zbytek prostoru necháváme jak je. 

Další na řadě jsou asfaltové pásy jakožto ochrana proti vlhkosti, ale tím, že jsme v patře spíše proti radonu. Pás rozpůlit podélně na šířku 50cm a natavit pod každou příčku.

A jde se na věc. 

Kupuji několik pytlů zdicí malty Baumit MM100, tedy vysokopevnostní 10MPa, jakožto zakládací malty. Do ní ukládáme převážně 150mm příčkovky Porfix. 

Bylo na výběr v podstatě 100mm, 125mm nebo 150mm. Kvůli mizerným akustickým vlastnostem porobetonu obecně jsem zvolil na všechny pokoje a chodbu 150mm a tam, kde to nehraje roli (koupelna – schodiště, spíž, WC) pouze 100mm z důvodu zachování většího prostoru. 150mm příčkovy šly super – mají dobrou prostorovou pevnost a tak se zdilo jednoduše. Co byla ovšem zase tak trochu “tragédie” byly tvárnice 100mm. Stejný problém jako u atiky – postrádají prostorovou pevnost, kinklají se ve svislém směru.. No prostě všechno špatně. Příště raději aspoň 125mm, ideálně těch 150. Všechno pak “lepíme” opět tenkovrstvou zdicí maltou Baumit Planofix o zvýšené pevnosti 10MPa, která se nám již osvědčila u obvodových zdí. Do každé druhé řady ještě přidáváme nerezové pásky spojené s obvodovou zdí pro zvýšení pevnosti. 

Jinak dle manuálu Porfixu by měla mezi obvodovou zdí a příčkou vzniknout 1cm dilatační mezera, která se má zapěnit, ale všichni, s kým jsem to probíral (ano, včetně profesionálních zedníků) mi řekli, že je to “nesmysl” a tak jsme i podle zkušeností @dumsvepomoci příčky zdili přímo k obvodové zdi. 

Na poslední chvíli.. No, spíš 2min před dvanáctou ještě upravujeme pozici vchodu do dětského pokoje – uřezávám cihly z jedné strany a “lepím”  z druhé. Takto bude lepší pozice vůči potenciální skříni či posteli.

“Ajaj, překlady” říkáme si opět mějíc v paměti nedávné usazování nosných překladů. Naštěstí nenosné překlady váží kolem 20-30kg, takže v nejhorším to zvládne i jeden člověk. Usadit do malty a není co řešit. 

Vše dozdít cca 1,5 pod strop, zbytek “dofoukat” montážní/lepicí pěnou jakožto dilataci a et voilá – dispozice je na světě 🍾