První základní řada založena, je na čase “vytáhnout” dům nahoru. Máme dovezené palety pevnějších (P4-600) 250mm cihel i paletu zdicí malty. Beru si dovolenou a ve třech lidech nastupujeme dennodenně na staveniště.

Dle ukázkového videa Porfix by po založení prvního šáru mělo jít zdění “samo”. Nanesu tenkou vrstvu zdicí malty, položím cihlu a jedu dál. Nojo, kdyby to ale bylo skutečně takhle jednoduché. Resp. ono by to takhle jednoduché teoreticky i bylo. Kdyby cihly byly přesné. Bohužel se nám velmi brzy ukazuje, že zdení zas tak rychlé nebude jelikož mezi cihlami jsou rozdíly někdy i přes 5mm (hlavně na výšku), což dost komplikuje stavbu. Samozřejmě by asi byla možnost cihly reklamovat, jenže komu se chce čekat než se vše vyřídí a přivezou případně cihly nové? A navíc kdo zaručí, že budou lepší kvality? No nedá se svítit, pracujeme s tím, co máme.

První 4 šáry máme relativně rychle hotové díky tomu, že se držíme kladecího plánu (který jsem se snažil navrhovat v modulu 25cm – tedy s minimem odřezků), že jsme ještě nedorazili k oknům a protože jsme stále nízko nad zemí.

Ve třech lidech pracujeme tempem cca 2 šáry za den. Dle toho tedy vychází že celý dům (11 šárů) bychom měli mít cca za 5-6 dnů. Tempo se ale nejspíš bude snižovat jednak díky únavě, kvůli řezání do otvorů, ale také protože bude potřeba cihly dostat do výšky.

Když zmiňuji řezání – začali jsme s tím, že cihly budeme řezat klasickou ruční pilou na porobeton. Což sice fungovalo, ale bylo to fyzicky vysilující (o to víc, že se jednalo o pevnější cihly P4-600), trvalo to dlouho a řezy nebyly přesné. Domluvili jsme se s obchoďákem Porfixu, že by nám zapůjčili pásovou pilu a příští den už jsme si ji dovezli na stavbu. Sice každý den pronájmu stál asi 300Kč, pořád to bylo ale asi 2-3x méně, než kdybyste si pilu půjčovali ve stavebninách a hlavně ta úspora sil a času byla enormní. Rozhodně doporučuji si zapůjčku domluvit.

https://www.porfix.cz/sluzby/zapujceni-pily

Jelikož nás trochu trápilo počasí (déšť, sníh), přikrývali jsme vždy na konci dne celou stavbu plachtami aby zdivo co nejméně nasáklo. V prvních řadách to byla brnkačka. Později ve výškách už to byl poměrně vopruz, ale udělat se to muselo 🙂

Po několika dnech dům nabývá obrysy, vidíme velikosti oken i obýváku. Konečně je nějaká práce vidět. Je to super pocit 🙂

6. den plníme plán a dokončujeme všechny zdi. Nutno podotknout že značně “zdchrani” – přecejen jsme “přemístili” 30 tun cihel ve třech lidech. 

Co se týče zdicí malty – rozhodl jsem se nepoužít originál Porfix zdicí maltu, která má pevnost 5 MPa, ale pořídil jsem raději pevnější 10MPa Baumit Planofix se kterým jsme již měli menší zkušenost. Cena byla sice o něco málo vyšší než u zdicí malty od Porfixu, ale vyšší pevnost mi za to stála. Asi bude někdo argumentovat tím, že to není pro takto “malý” dům potřeba, ale vzhledem k užšímu zdivu, než je běžné jsem prostě chtěl pevnější pojivo.

Pro stavbou nepolíbené ještě dodám soupis pomůcek, které se nám při zdění osvědčily:

Nezapomeňte nářadí jako (obě) vodováhy, lžíce, kýbl a metr vynásobit počtem zedníků 😄.