Hlavní věnec je hotový a jelikož dále budeme pokládat betonové stropní panely, které mají uložení zhruba 12cm, bude třeba zbylých 18cm dobetonovat a tak celý strop zmonolitnit. Dobetonávkou tak vytvoříme v podstatě další věnec, který bude potřeba opět vyztužit armovací ocelí.

Dodavatelem panelů nám byla doporučena následující výztuž. Dvě tyče R10 nad sebe spojené třmínky R6 á 30cm. Rohy provázat standardně a do spojů panelů vložit 2m dlouhou tyč R10 ohnutou do pravého úhlu ve vzdálenosti 160/40cm. Tím vznikne jakási “hokejka”, kdy se dlouhá část vloží do spoje panelů a krátká se položí ke “koši” věnce.

Doteď jsme pracovali s tyčemi R14 a R8, které jsme zkracovali klasickou bruskou, což je trochu otravné – dělá to hluk a jiskry (potřebujete brýle a sluchátka), potřebujete kabely (nebo baterie) a spotřebovává to elektřinu a kotouče. Rozhodl jsem se tedy pořídit pákové kleště, kterými bychom mohli tyto tenčí tyče zkracovat bez potřeby brusky. Nakonec jsem vzal 36” (90cm), jež by měly zvládnout i 12mm tyče a ukázala se to být jako skvělá volba. Štípání jde relativně snadno a navíc bez všech těch nevýhod zmíněných výše. Určitě doporučuji “pákovky” pořídit.

Trochu jsme zezačátku váhali jak vlastně dvě tyče nad sebe upevnit. Po chvíli googlení jsem z toho taky nebyl zrovna nejmoudřejší. Narazil jsem pouze na 2 možnosti. Někdo tyče svařoval k sobě a někdo jiný si vyrobil z kari sítě podstavec a na něj tyče pokládal. Ani jedno se mi popravdě nelíbilo a tak jsme nejprve vyrobili z tyčí R6 taková “zetka”, kdy jsme horní tyč dali pod vrchní záhyb a spodní tyč jsme prostě položili do dolního záhybu. Zdálo se to jako poměrně slušný nápad až do chvíle, kdy jsme složili celý koš. Celé to bylo takové nestabilní a moc dobře to vlastně nedrželo. Rozhodli jsme se tak nakonec udělat klasické obdélníkové třmínky 10x15cm, které upevníme k tyčím “šikmo”. Třmínky jsme zároveň střídali, aby nebyly upevněné k tyčím pouze jedním směrem, což přidalo na stabilitě. Toto se nám osvědčilo a výsledný “koš” byl dostatečně pevný.

Co jsme moc dobře nedomysleli? Rohy a T spoje. 

Jednak je nutné u “standardních” (rovných) košů nechávat na konci jeden až dva (ideálně) třmínky volné aby se dal koš spojit s dalším, případně s rohem či téčkem a jednak rohy instalovat až na místě – tedy ne nejdřív na jeden koš roh přidělat a pak jako celek spojovat s dalším košem na místě. Tyto chyby nás stály docela dost času, ale hlavně nervů a úsilí, jelikož rozvazovat třmínky už na místě (a ještě hůř už když tam jsou i položené panely) není zrovna jednoduché.