Projektant 📐
Náš architekt Václav nám zpracuje půdorysy a návrhy interiéru a exteriéru. Nyní tedy potřebujeme někoho, kdo toto překlopí do standardní projektové dokumentace dle zákona. Hledáme projektanta.
Jako první mě napadá použít poptávkové portály a počkat na nabídky. Vypisuji tedy inzerát na e-poptavky.cz a poptavej.cz a čekám na odezvu. Dále pokračujeme naším standardním postupem. Googlíme projektanty a rozesíláme maily. Přidáváme poptávky také do skupin na Facebooku a oslovujeme přátelé.
Za několik dní se nám nashromáždily v emailové schránce desítky odpovědí. Někdo nemá čas, někdo se doptával na další informace a někdo poslal rovnou nabídku. Musím se přiznat, že tolik různých nabídek, každá byla sepsaná jinak a obsahovala trochu něco jiného – byly pro mě skutečně španělská vesnice. “Architektonicko stavební řešení”, “prováděčí dokumentace”, “DSP”, “DPS”, “TZB”, “profese”… Šla mi z toho hlava kolem. Toto bylo umocněno ještě tím, že některý projektant tvrdil, že něco určitě potřebuji a některý se o tom ani nezmínil.
Zavolal jsem si tedy s několika projektanty, vytahal z nich co nejvíce mouder, nechal si zaslat referenční projektové dokumentace, studoval jsem i zákon a náležitosti dokumentací a navštívil i stavební úřad. Kombinace tohoto všeho mi umožnila udělat si poměrně dobrý obrázek o tom, co vlastně všechno potřebujeme a co to má obsahovat.
Budeme tedy potřebovat projektovou dokumentaci pro společné stavební povolení (DSP). Součástí této dokumentace je architektonicko-stavební řešení stejně tak jako základní výkresy elektroinstalací, rozvodů vody či odpadů. K dokumentaci (resp. pro výpočty v ní uvedené) se pak dělají i různé posudky – hydrogeologický, inženýrsko-geologický, radonový, geodetický… (Dle mých informací se hydrogeologický dělá pokud jde dešťová voda do vsaku – vypočítává se tak tzv. koeficient vsaku. Radonový průkum stanovuje radonový index pozemku či samotné stavby a určuje míru koncentrace nebezpečného plynu radonu v daném místě.)
Když už víme, co potřebujeme, nastal čas na druhé kolečko komunikace s projektanty, kdy upřesňuji, co vlastně chceme. Z oslovených asi 50 projektantů jsme obdrželi konkrétní cenové nabídky asi od 20 a v nejužším výběru nám zbyli tři. Hlavní slovo při výběru hrála opět komunikace – jak dobře se nám s tím daným člověkem komunikovalo, jak rychle a kdy odepisoval, zda nás jenom stručně odbíjel, nebo nám vše detailně vysvětlil. Až poté byly reference, cena a lokalita.
Když jsme se po několika dnech pro konkrétního projektanta rozhodli, uvědomili jsme si, že se staly dvě zajímavé věci. Zaprvé nabídka tohoto projektanta dorazila snad jako první odpověď na poptávku na poptávkovém portálu a za druhé jsme tak nějak intuitivně tušili od samého začátku, že toto by mohla být ta pravá volba – p. Jiří na nás totiž působil skvěle.
Jak jsem nastínil – p. Jiří reagoval na naše otázky velmi pohotově, popsal nám skutečně spoustu podrobností, odpovídal i mimo pracovní dobu a několikrát jsme si volali. Zároveň cenová nabídka vypadala profesionálně, obsahovala popis jednotlivých částí dokumentace a doplňujících průzkumů. Líbil se nám také dobře udělaný transparentní web s referencemi a týmem včetně jejich ČKAIT. Pražské sídlo také hrálo do karet. Samotná cena pak byla průměrná. Nebyla ani nejnižší, ale také ne nejvyšší. Všem ostatním projektantům jsem tedy s poděkováním odepsal a pokračovali jsme dále s panem Jiřím.