Stavební úřad 🏣
Papírování ohledně koupě máme za sebou, přišel čas řešit papírování okolo rekonstrukce.
Navštivuji místní stavební úřad, abych se informoval, co všechno bude potřeba zpracovat.
Po krátké schůzce odcházím s informací, že budeme chtít podávat žádost o odstranění stavby a následně žádost o společné stavební povolení. Doporučuji si tyto informace zapsat, jelikož je pak vyžaduje projektant.
Jednotlivé žádosti mají určené formuláře, ve kterých je pak i popsáno, jaké přílohy je nutné přiložit.
Pro odstranění stavby by měla postačovat dokumentace bouracích prací, jejíž obsah je popsán ve vyhlášce 499/2006 Sb. (nově 131/2004 Sb.).
Společné stavební povolení již vyžaduje vícero dokumentů. Budeme potřebovat seznam sousedů, jejich souhlasy se stavebním záměrem, projektovou dokumentaci podle přílohy č. 8 k vyhlášce č. 499/2006 Sb. (dle “nového zákona” přílohy č. 1 k vyhlášce č. 131/2024 Sb.) a vyjádření dotčených orgánů.
Mimochodem, pokud jste od makléře neobdrželi původní dokumentaci domu může být vhodná chvíle o ni na stavebním úřadě požádat. Musíte však již být buď vlastníkem nebo mít plnou moc vlastníka původního. My jsme naštěstí již tuto dokumentaci měli od (opravdu skvělého) makléře.
V průběhu následujících týdnů SÚ ještě několikrát kontaktuji s doplňujícími dotazy. Osobně, emailem i telefonicky. Pracovnice už ví, že jsem ten “otravný”, který ale chce mít co nejvíce informací, aby byl celý proces co nejrychlejší a nejjednodušší. Přijde mi to popravdě jako docela dobrá strategie. Když bude potřeba něco řešit, bude stačit opět nějaká informace a nebude nutné dlouze vysvětlovat celý záměr atd. Dal bych si ale zase pozor na to, s kým a jak často jednám – abych pak skutečně nebyl pouze ten “otravný“ a nevytvářel záminky pro zdržování mých řízení. Zde je potřeba mít trochu štěstí na pracovníky stavebního úřadu.