Když už jsme si nemovitost vytipovali, přišla na řadu samotná osobní prohlídka. Domluvili jsme si termín s makléřem, vzali si s sebou rodiče a dorazili na místo.

Okolí
Už při samotné cestě jsme si všimali okolí, ale také příjezdové cesty a dané ulice. Chtěli jsme se vyhnout příliš dlouhé či náročné (rozbité, do strmého kopce) pěší trase do centra, na vlak či do školy. Naše nemovitost toto víceméně splňovala – cesta byla do ještě akceptovatelného kopce, komunikace byla asfaltová, patrně se v zimě udržuje a jezdí sem i popeláři. Ulice na nás působila klidně a tiše – v blízkosti žádný vlak, letiště, dálnice, čistička či jiný zdroj neklidu či zápachu.

Je pro nás důležitá klidná lokalita a tak jsme si jako první všimali, co se nachází v okolí domu. Dům sousedí primárně se 3 sousedy a samozřejmě s obcí, resp. s vlastníkem pozemní komunikace.
Ze 2 stran se nacházely rekreační objekty (chaty) tudíž se dá předpokládat pouze nárazova obydlenost a tudíž klid po většinu času. Ze zbývající strany stojí rodinný dům, plot je však obrostlý tůjemi a dalšími dřevinami a zároveň sousedka má nejblíže k našemu domu garáž, takže by mělo být zajištěno i soukromí. Nikde v blízkosti zároveň nebyl slyšet štěkot psů či zápach například z chovu slepic.

Nemovitost
Dále již přistupujeme k prohlídce samotné nemovitosti. Všímáme si orientace na světové strany, vzdálenosti domu od sousedních pozemků či velikosti zahrady. V našem případě již na první pohled bylo patrné, že dům již má něco za sebou a bude nutné ho kompletně zrekonstruovat.

Interiér, respektive 1. nadzemní podlaží jsme si tedy prošli, ale nijak podrobně jsme ho nezkoumali – bylo nám jasné, že bude muset jít pryč.

Zajímavý byl pro nás suterén. Rozkládá se pod celou plochou domu a tak nabízí bohatý prostor pro parkování, dílnu, technickou místnost či další prvky, které nutně nechceme či nepotřebujeme v obytné části. Podle našeho laického pohledu vše vypadalo v pořádku. “Prostě sklep” s kotlem, uhlím, dílnou a garáží. Zdálo se, že nic není poškozeno, nikde se nic nehroutí, není zde hromada vody… Bonusem pak byl přidružený skleník do kterého se dalo vejít přímo ze suterénu.

Naše kroky pokračovaly na zbytek zahrady, kde se nacházel bazén, kůlna, kopaná studna či kompost. Zde nebylo moc co řešit. Pozemek byl víceméně rovinatý, poskytoval dostatek prostoru pro případný větší bazén či terasu, byl dostatečně daleko od sousedů a byl orientovaný na jih.

Z technické stránky jsme si s makléřem ověřili dostupné přípojky a dostupnou dokumentaci – v našem případě byl dům napojen na plyn, elektřinu, vodu i kanalizaci a ze stavebního úřadu jsme měli naskenovanou původní projektovou dokumentaci, kde jsme se mohli dočíst spoustu podrobností o použitých materiálech, skladbě či rozměrech.

S těmito znalostmi jsme se s makléřem rozloučili a vydali se domů zvažovat.

Mapy
Doma jsme se hned pustili do širšího průzkumu.

Jako první jsme se podívali na územní plán obce, jelikož vzledem k nutnosti kompletní rekonstrukce bylo potřeba aby bylo možné v dané lokalitě vůbec stavět, případně rozšiřovat stavbu či jinak měnit. Tyto informace jsou typicky snadno dostupné na oficiálním webu obce. Najdete tak jednak popis území – zda se jedná o oblast určenou k rodinnému bydlení či například k rekreaci, což určuje typ povolené stavby. Dále je možné zjistit, kde vedou jednotlivé sítě či ochranná pásma. V našem případě se jednalo o zastavěnou oblast pro rodinné bydlení a toto splňovalo naše požadavky.

Dále jsme si vytvořili vlastní mapu na Google Mapách (přidat odkaz), kde jsme si vyznačili všechna podstatná místa v okolí jako byla škola, školka, lékaři, potraviny, veterina, autobusové zastávky, restaurace, pošta, hřiště, supermarkety, místa Zásilkovny, PPL a Alzaboxu (:D) či služby typu autoservis, pneuservis, kadeřnictví a prodejny typu zahradnictví, stavebniny či železářství (každý to své :D). Zároveň jsme si zkontrolovali dostupnost služeb jako Rohlík nebo dobu doručení z Alzy. Vše dopadlo k naší spokojenosti.

Přes CETIN, mobilní operátory a lokální poskytovatelé internetu a zástupce obce jsme také zjišťovali, zda se v dané oblasti nachází optická síť. K našemu zklamání tomu však nebylo a nebyla zatím ani v plánu její výstavba.

Prohlídka č.2
Ríkali jsme si, že bychom si asi měli ještě jednou zkontrolovat suterén, který by měl zůstat zachován a tudíž je důležité, aby byl v dobrém stavu. Pozvali jsme na prohlídku známého – projektanta, který nás upozornil na vlhkost. Poukázal na materiál stropu, tloušťku a materiál obvodových zdí či na vlhkou podlahu. Naštěstí nic z toho by údajně nemělo být diskvalifikační a se vším by mělo jít pracovat. Jako první krok bude ale patrně nutné udělat kolem domu drenáže, jelikož voda z okapu ústila do vsaku kolem domu a tak nejpíše došlo k vlhkosti v suterénu.

Návštěva sousedů
Vzhledem k potřebě rekonstrukce (ale i tak – v rámci dobrých vztahů), která podléhá stavebnímu povolení jsme si ještě chtěli ověřit případný pohled sousedů. Seznámili jsme se se 2 sousedkami, které působily velmi mile a proti našemu plánu neměli námitek.

Analýza nemovitosti
Při hledání podrobností k naší nemovitosti jsme narazili na službu, kde si můžete objednat zpracování různých detailů k vaší nemovitosti. Lze zde získat informace jako:

  • Detaily z katastru nemovitostí
  • Detaily z insolvenčního rejstříku
  • Detaily z exekučního rejstříků
  • Riziko povodní
  • Radonový index
  • Hluková zátěž
  • Existence inženýrských sítí
  • atd.

Příkladem takové služby je nemoreport.cz.

Většina těchto informací je však dostupna online zdarma (jen je potřeba trochu úšilí k jejich dohledání), a tak jsme službu nevyužili. Použili jsme například:

Pokud bychom měli shrnout podniknuté kroky:

  1. Prohlídka okolí
    1. Příjezdová cesta – kvalita, údržba, popeláři, sklon, vzdálenost k důležitým místům
    2. Ulice – hluk, doprava
    3. Sousedé – vzdálenost, soukromí, typ objektu
  2. Prohlídka nemovitosti
    1. Přípojky – elektřina, plyn, vodovod, kanalizace, studna
    2. Stav suterénu – vlhkost, rozměry
    3. Zahrada – velikost, soukromí, orientace, sklon
    4. Dostupnost dokumentace
  3. Infrastruktura a okolí
    1. územní plán – typ území, dostupnost přípojek
    2. Důležitá místa – lékaři, obchody, školy, hromadná doprava…
    3. Optická síť
    4. Sousedé – vztahy, souhlas se stavbou
  4. Další analýza nemovitosti
    1. Detaily z různých registrů – katastr, obchodní, insolvenční…
    2. Detaily z geologických map – radon, povodně, doly…
    3. Detaily z oficiálních kanálů města – územní plán, plán rozvoje…